Hidroklorik Asitİsim ve Kimyasal Formül: Hidroklorik Asit (HCl)

ISO 9001: 2000 ISO 14001

 

MSDS

 

 


Hidroklorik asit birçok endüstriyel kullanıma sahip, aşındırıcı, güçlü bir mineral asittir. Suda hidrojen klorür (HCl) 'nin renksiz, oldukça keskin bir solüsyonu, organik bir baz ile reaksiyona girerek bir hidroklorür tuzu oluşturur. Hidroklorik asit, simyager Jabir ibn Hayyan tarafından MS 800 yılı civarında keşfedildi. (15.yüzyılda Basilius Valentinus tarafından) kaya tuzu ve yeşil vitriol'den ve daha sonra kimyasal olarak benzer tuz ve sülfürik asitten (Johann Rudolph Glauber tarafından üretildiğinden, 17.yüzyılda) hidroklorik asit tarihsel olarak asit salis, muriatik asit ve tuz ruhları olarak adlandırılmıştır. Serbest hidroklorik asit 16. yüzyılda Libavius ​​tarafından resmen tanımlanmıştır. Daha sonra bilimsel araştırmalarında Glauber, Priestley ve Davy gibi kimyagerler tarafından kullanıldı.

Sanayi Devrimi'nden başlayarak büyük üretimin yapıldığı hidroklorik asit, PVC plastik için vinil klorür ve poliüretan için MDI ve TDI'nın büyük ölçekli üretiminde kimyasal bir reaktif olarak kimya endüstrisinde kullanılmaktadır. Evde temizlik, jelatin ve diğer gıda katkı maddeleri üretimi, kireç özme ve deri işleme gibi çok sayıda küçük ölçekli uygulamalar bulunmaktadır.[ Her yıl dünya çapında yaklaşık 20 milyon ton hidroklorik asit üretilmektedir.] Ayrıca gastrik asitte doğal olarak bulunur.


KULLANIM YERLERİ: Kimya endüstrisinde boyaların üretimi için, Koagülantlar ve diğer kimyasal bileşikler, Gıda endüstrisi, Galvanik kaplamalar için metal yüzey hazırlamak için demirli ve demirsiz metalürji, Tıp ve ilâç endüstrisinde
AMBALAJ ŞEKLİ: 220-1000 dm³ polietilen tanklerde

 

Kimyasal Analiz
HCl30% Min
FreeChlorineNot Detected
Fe2 ppm Max
Heavy MetalsNot Detected
--
Fiziksel Spesifikasyonları
Visual ShapClear &Colorless solution
Boilinbg Temperature108° C
Freezing Point-46.2 ° C, at 31.2%
Specific Gravity1.15 (30% solution at 20°C)
Solubility in water100%